• 601 096 230
  • ul. Ks.K. Damrota 38/7 50-306 Wrocław

Poczciwy Pareto

Warsztat to zbiór zasobów, jakie wykorzystujemy podczas pracy. Poza zupełnie osobistymi talentami czy predyspozycjami, korzystamy również z narzędzi. 

Na ile można zastosować znane i stosowane w innych niż coaching dziedzinach narzędzia? Jak zaadoptować je do pracy coacha ? Zobaczmy… Zacznijmy od poczciwego Pareto. 

W zasadzie to znany Gość. Znany głównie ekonomistom i osobom zajmującym się jakością. Zasłynął za sprawą reguły 20/80, którą odkrył wiele lat temu, badając portfele swoich włoskich rodaków. Od jego nazwiska pochodzi nazwa narzędzia, o którym opowiem.

Vilfredo Pareto, ekonomista i socjolog (uwaga –Markiz !) prowadził prace nad analizą stanu ekonomicznego społeczeństwa włoskiego na przełomie XIX i XX w . Przy okazji tych badań odkrył, że 80% bogactwa znajduje się w rękach 20% rodzin (Siedem narzędzi jakości /program licencji TUV Akademie Rheinland GmbH 2005).

Z upływem czasu, okazało się, że reguła 20/80 ma zastosowanie nie tylko w ekonomii i nie tylko w odniesieniu do posiadania bogactwa.

Reguła potwierdza się również w innych obszarach życia, w sferze technicznej, gospodarczej społecznej itp. Zajrzyjmy do innych zbadanych obszarów, gdzie proporcja się pojawia…

Artykuł czytaj dalej na Coachingroom!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona używa pliki cookies. Aby zamknąć ten komunikat musisz kliknąć przycisk Akceptuję, by wyrazić zgodę na wykorzystywaną przez nas politykę prywatności.
Akceptuję
x