• 601 096 230
  • ul. Ks.K. Damrota 38/7 50-306 Wrocław

Poczciwy Pareto

Warsztat to zbiór zasobów, jakie wykorzystujemy podczas pracy. Poza zupełnie osobistymi talentami czy predyspozycjami, korzystamy również z narzędzi. 

Na ile można zastosować znane i stosowane w innych niż coaching dziedzinach narzędzia? Jak zaadoptować je do pracy coacha ? Zobaczmy… Zacznijmy od poczciwego Pareto. 

W zasadzie to znany Gość. Znany głównie ekonomistom i osobom zajmującym się jakością. Zasłynął za sprawą reguły 20/80, którą odkrył wiele lat temu, badając portfele swoich włoskich rodaków. Od jego nazwiska pochodzi nazwa narzędzia, o którym opowiem.

Vilfredo Pareto, ekonomista i socjolog (uwaga –Markiz !) prowadził prace nad analizą stanu ekonomicznego społeczeństwa włoskiego na przełomie XIX i XX w . Przy okazji tych badań odkrył, że 80% bogactwa znajduje się w rękach 20% rodzin (Siedem narzędzi jakości /program licencji TUV Akademie Rheinland GmbH 2005).

Z upływem czasu, okazało się, że reguła 20/80 ma zastosowanie nie tylko w ekonomii i nie tylko w odniesieniu do posiadania bogactwa.

Reguła potwierdza się również w innych obszarach życia, w sferze technicznej, gospodarczej społecznej itp. Zajrzyjmy do innych zbadanych obszarów, gdzie proporcja się pojawia…

Artykuł czytaj dalej na Coachingroom!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona używa pliki cookies. Aby zamknąć ten komunikat musisz kliknąć przycisk Akceptuję, by wyrazić zgodę na wykorzystywaną przez nas politykę prywatności.
Akceptuję
x